• Nikol Burešová

14 triků prodejců psů, na které si dejte pozor!

Byznys s nevinnými tvory může narůstat do obrovských rozměrů. Jsou lidé, kteří je berou jako věci, jako generátor peněz. A přesně takovým můžete naletět a může vás to stát desítky tisíc za následnou léčbu vašeho miláčka. Dejte si pozor na nejčastější lži podvodníků.

1. „Tihle dva poslední pejsci nedostali papíry, protože jsou nadbyteční.“

Na počtu psů ve vrhu absolutně nezáleží. Buď dostanou papíry všechna štěňata, nebo žádné štěně. Chovatel musí splňovat několik náležitostí, aby štěňata mohla dostat papíry. Mimo jiné mezi tyto náležitosti patří uchovněná fena, uchovněný pes a oficiální chovatelská stanice se spoustou papírování, která mají svá opodstatnění ve prospěch dobrého života pejsků.


2. „Pejskové nemají PP, ale jsou čistokrevní.“

Tak tohle je věta k zamyšlení. Pokud pejsek nemá průkaz původu, kde můžeme brát jistotu, že je pejsek čistokrevný a někde v minulém nebo předminulém koleni neměl nakříženého např. pudla?


Můžeme si vzít krásný příklad z 5 kilových „jorkšírských terierů“, nebo naopak kilových dospělých psů, to opravdu nejsou čistokrevní psi, jsou to kříženci podobní jorkšírským terierům.


Nyní je veliká móda kupovat, množit a prodávat jorkšírské teriery, ale opravdu a doopravdy neexistují mini jorci, střední jorci a velcí jorci. Standard určuje, jak vysoký, nízký, těžký a lehký má jork být. Určuje, jaké má mít uši, jakou srst. Pokud se váš bezpapírový pejsek alespoň trošku přibližuje standardu, je to vaše plus a štěstí, ale když povíte, že vás pejsek je čistokrevný, 8 z 10 kynologů se vám vysměje, protože nemáte žádný průkaz původu, který to zaručuje.

Všech 10 kynologů nikdy neodsoudí vašeho psa za to, že je bezpapírový, protože on za to nemůže, ale pravděpodobně těch 8 z 10 kynologů odsoudí vás, protože jste pravděpodobně naletěli podvodníkovi. Proč vás odsoudí? Řekněme, že každá chovatelská stanice by měla mít určitý záměr, do kterého by měl patřit i záměr mít silný a zdravý vrh.


Lidem s bezpapírovým vrhem jde o to „mít roztomilá mazlící štěňátka“, v horším případě „vydělat prachy“. Slušná chovatelská stanice dělá svým psům testy na genetické vady, a nepřipustí vrh, kde by se mohla nebezpečná genetická vada objevit.Bezpapírový vrh nemá ve většině případů ani testy a ani ve výsledku neví, co se ze dvou psů stane, protože neznají ani základy genetiky. Slušná chovatelská stanice dá svým štěňatům nejlepší začátek, jaký dokáže zajistit, protože se v psím chování snaží alespoň minimálně orientovat a věřte nebo ne, první týdny psího života jsou jedny z nejdůležitějších, co se učení a výchovy týče.Bezpapírový vrh bude mít výchovu pravděpodobně v tom, že bude vědět, co je lidská ruka a foťák, v horším případě bude vědět maximálně to, jak vypadá jejich ztrápená matka a tmavá komora, ve které žijí, než si pro ně přijde nový pán. Opravdu to chcete riskovat?

3. „Papíroví psi jsou na výstavy, kupte si našeho bezpapírového na mazlíka.“

Průkaz původu slouží k dohledatelnosti předků, neukládá žádnou povinnost chodit na výstavy. Výstavy a psí akce jsou bonus pro ty, které to baví. Cenově jsou na tom často velmi podobně jako psi bez papírů a navíc nebudete muset platit později další peníze za léčení svrabu, nečekaného zánětu očí hned po přivezení štěněte domů a dalších věcí, kterých se snaží chovatelské stanice vyvarovat. Psi s papíry nejsou určeni na výstavy, jsou určeni hlavně pro vás.4. „Jsem pejsek s nemocnýma nožičkama, panička říká, že jestli mě nikdo nebude chtít, dají mě utratit. Cena: 2000 Kč.“

Myslím si, že tohle je asi největší drzost, jakou může jakýkoliv množitel a člověk udělat. Máme tu vydírání za docela silnou cenu nemocným psem. To je asi nejlépe prokouknutelná nestoudnost. Pravděpodobně bude mít pes mnohem víc nemocí, než jen problémy s nožičkami. Bohužel, pokud si někdo koupí takového pejska, aby mu pomohl, jen tím podpoří množitele, který si za ten peníz může dovolit další nemocný vrh. Je to začarovaný kruh.

5. „Nová roztomilá čistokrevná rasa za 4000.“

Roztomilý kříženci za takovou částku? Jistě. Někdo tomu říká „jorkšír ala bišonek“ nebo „pořiďte si svoje miminko“ za 4000 korun, to je skoro zadarmo. Jistě, štěňátka jsou hrozně roztomilá, chlupatá, krásná, ale kde máte jistotu, co z nich vyroste? Co když to vlastně vůbec nebyl kříženec bišonka s jorkem ale labradora s jorkem? Je to trošku nepředstavitelné, to uznávám, ale chci nastínit to, že vám z malého uzlíčku klidně může vyrůst velký uzel.6. „Máme řízené vrhy.“

Tohle je asi ta nejvtipnější věta ve chvíli, kdy stojíte před inzerátem, který nabízí asi tři aktuální vrhy, a po najetí na stránky zjistíte, že každá fena se připouští při každém hárání a odrostlejších neudaných psů je tam víc jak pět. Od takových prodejců ruce pryč. Možná mají krásné stránky, kde mluví „kynologickou hatmatilkou“, nabízejí vám čoko geny, pokud mají víc jak jeden aktuální vrh, dávejte si velký pozor, protože to může být typický množitel. Myslíte, že jeden člověk může zvládat výchovu a péči (do toho se počítají i finance) o víc než jeden vrh tak, aby byl kvalitní?

7. „Rodiče jsou papírový, a proto jsou štěňata čistokrevná, i když bez papírů. Nemám čas fenu uchovnit.“

Myslíte si, že kdyby neměl člověk čas na uchovnění feny, měl by čas na starání se o štěňata? Fena také vůbec nemusí odpovídat standardu, může být nemocná a proto nebyla uchovněná. Její štěňata mohou proto být také nemocná. Nekupujte si zajíce v pytli. Raději si vše ověřte.

8. „Nádherná štěňátka bez papírů, vhodná na chov, matka má početné vrhy.“

Pokud se dopředu počítá s početnými vrhy, které znamenají peníze, určitě člověk, který vystavil inzerát, nebude mít fenu na mazlení, bude ji mít na vydělávání peněz svými početnými vrhy.9. „Štěňátko za vysvědčení.“

Je fajn koupit psa svému dítěti k nějaké příležitosti, nemusíte vymýšlet jiný dárek, ale důležité je, abyste si koupili psa hlavně pro sebe, protože dítě může velmi brzy omrzet. Ale o tom někdy jindy. Pokud uvidíte inzerát štěně k vánocům, štěně k narozeninám, štěně k svátku, štěně k něčemu významnému, opět si dávejte pozor. Podvodníkům je většinou naprosto jedno, kam se štěně dostane, jim jde jen o vaše peníze. Navíc po koupi si změní telefon a už se jim nikdy nedovoláte.

10. „Z důvodu nedostatku času, posíláme jen zoo kurýrem.“

Nikdy si nenechávejte posílat zvíře, u kterého je tak důležitá výchova a socializace, kurýrem! Vždy, když si pořizujete psa, je velmi důležité zjistit, v jakém prostředí vyrůstalo, aby bylo správně socializované, a nemělo problémy s vámi a vaším okolím. Je taky důležité vidět, jak se fenka chová v prostředí, ve kterém je. Pokud je ustrašená, je očividné, že tu není něco v pořádku. Buď nikdy v tom bytě nebyla, nebo je „přirozeně“ ustrašená, což se přenáší na štěňata a může být velice problematické je to odnaučit.11. „Při rychlém jednání sleva. Akce na fenky, o 1000 levnější!“

Jsme snad na tržnici nebo co? Pes je, jak jistě všichni víme, živý tvor, se kterým musí být zacházeno jako se živým tvorem. Není to žádné jablko, které můžeme dát levněji, protože chceme, aby se za každou cenu prodalo. U psů nechceme, aby se prodali za každou cenu, chceme, aby se dostali do prima rodiny a byli šťastní. Cena u každého psa má své opodstatnění. Do ceny je zahrnuto očkování, péče, jídlo, papírování, čipování, odčervení, náklady na krytí,  vystavení všeho možného, případné tetování a další důležité věci. Jak chcete slevovat ze základu jejich života? Od zlevněných štěňat ruce pryč! „Štěňata v akci“ jsou indicie k podvodu!


Ovšem menší upozornění, něco jiného je „sleva“ na štěně s exteriérovou vadou. Dělají to právě chovatelské stanice, které vám veškeré vady vypíšou, jde např. o vadu skusu. Jde o pejsky, kteří jsou určeni na mazlíčka a díky tomu si můžete pořídit papírového pejska za velmi příznivou cenu.

12. „Biewer jorkšír s PP.“ – vztahuje se na ČR (2017)

V tomto případě bych vás ráda upozornila, že bieweři sice papíry mají, ale mají je jen na klubové výstavy, mají je jen pro sebe a nejsou uznáváni FCI, takže s nimi nemůžete jít na mezinárodní výstavu v ČR a vystavovat je. Toto plemeno není uznané a nemá oficiální průkaz původu oficiální organizace FCI.

13. „Fenka momentálně není k vidění, protože je u veterináře, u tety, u otce, kdekoliv jinde, jen ne u štěňat.“

Vždy! Chtějte vidět matku. Naživo!

14. „Pro velký zájem opakovaný vrh“

To musel být opravdu obrovský zájem, když potřebuje dávat inzerát, aby se štěňata prodala! Jdeo marketingový tah, aby prodali štěňat co nejvíce. Vzbudí dojem velkého zájmu a kvalitních štěňat, aby je mohli dál prodávat.

37 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše