• Nikol Burešová

42. týden 2020 | O zvířatech


Barnabáš. Kocour, kterého jsme přijali ze záchytných kotců tento týden. Zemřel hned druhý den. Byl už moc slabý, moc vyhladovělý, moc hubený. Pomoc přišla pozdě.


V souvislosti s jeho případem mě stále překvapuje, kolik lidí si myslí, že kočka si "v přírodě" poradí. Není to pravda, nikdy to pravda nebyla a nikdy to pravda nebude. Kočka se nerodí se znalostmi pravidel silničního provozu, stejně jako se nerodí s vědomostmi, kde je nejbezpečnější úkryt v lidském světě. Nemá ani schopnosti se léčit, když se jí rozjede zánět. Koťata nemají superschopnosti, díky kterým by se dokázala sama najíst, když jim matku přejede auto nebo ji někdo zastřelí.


Stále mi přijde zvláštní, proč mají lidé pocit, že vypustit kočku ven není to samé jako vypustit psa ze zahrady. On ten pes zvládne také pár týdnů, měsíců a někteří houževnatí dokonce i let, přežívat. A přesto to neuděláme.


Měli bychom se stále zamýšlet nad stavem koček v naší republice. Někdy mám pocit zmaru. Ale také naděje, protože milovníků koček, kteří mají zájem kočkám pomáhat, je stále více a více.

To koneckonců dokazuje i pozitivnější zpráva. Spider-man dostane v nové hře bojovou kočku. Je mi jasné, že člověk, který nehraje hry na konzolích to plně neocení. Ale podstata této zprávy je jasná - poptávka a zájem o kočky se stále zvyšuje a herní vývojáři na to reagují. To bývá obvykle dvousečná zbraň. Za prvé se může stát, že problém koček se dostane do podobné pozice v oblasti nákupů jako je tomu u psů, konkrétně tedy by se mohl zvýšit počet kočičích množíren. Na straně druhé to ale znamená, že je stále více milovníků koček, kteří začínají chápat, že kočka je výborný domácí společník, což obvykle vede také k vyšší ochraně těchto zvířat. Co tedy musíme dělat je začít více šířit osvětu ohledně kočičích množíren a množitelů. Koneckonců kočičí množírnu jsme v minulosti řešili i my a pěkný to teda rozhodně nebylo.


Množírny na štěstí nejsou to hlavní téma, které by kočky v České republice trápilo, ač jejich množství je vyšší než nula, takže problém to je určitě nezanedbatelný. Hlavní kočičí téma České republiky jsou kočky, které jsou na ulici a trpí. A jejich strašně moc. Jedna taková se toulá v Rokycanech a dostala se dokonce do rokycanského deníku.


Máme stále velmi málo kočičích útulků. Městské nejsou prakticky žádné. Obvykle se k psímu útulku přidá kočičí. Potom se buď zjistí, že to nefunguje nebo se najednou psí pečovatelé musí popasovat s hromadou kočičích nemocí, což opravdu není lehká úloha ani pro veterináře, natož pejskaře.


Funkční systém kočičího útulku najdeme třeba v Praze nebo Táboře, kde funguje jak kastrační program, tak péče o kočky mazlivé. V Rokycanech ale nic takového není a tak kočka ve vnitrobloku bude muset počkat až se nad ní někdo slituje a vezme si ji domů. Člověk by řekl, proč zrovna Rokycany, město s docela velkým rozpočtem, není schopné zajistit kočičí útulek. Ve skutečnosti to není tak jednoduché, ale vlastně ani tak složité. Jen se musí zvednout občanská společnost a přijít s řešením. Je to jako všude, poptávka produkuje nabídku a dokud nebude dost obyvatel Rokycan chtít kočičí útulek, tak žádný útulek nejspíš nebude.


Jenže teď v době koronaviru je vlastně těžké cokoliv na městech řešit. Mají jiné starosti. Potřebují vyřešit své školky, školy, desinfekce pro občany, dobrovolníky na nákupy seniorům, krizové řízení, plnění nemocnic, škrtání rozpočtů. Je toho hodně.


A koronavirus způsobuje ještě jednu věc a tou je omezení návštěv v některých zařízeních. Je to koneckonců logické řešení a jistě zodpovědné. Na stranu druhou, možná by lidé, kteří mají teď volno v práci, protože jim zavřeli podniky, mohli vyrazit na čerstvý vzduch vyvenčit nějakého pejska.


Ale upřímně, kdybychom měli venčení pro veřejnost, nejspíš bychom ho omezili taktéž. V první vlně jsme to udělali a venčit mohli jen lidé, kteří chodili pravidelně alespoň každý měsíc, protože jsme je znali. Teď už máme azyl zrušený, ale asi bychom postupovali obdobně. Nemá cenu cokoliv riskovat.


Takže se opatrujte, myjte si ruce, držte odstup, noste roušku a nesmrkejte do nebaleného pečiva.

13 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše