• Nikol Burešová

43. týden 2020 | O zvířatech

Aktualizováno: 31. říj 2020


Je podzim. Nemám ho ráda, ale je to čistě můj subjektivní pocit. Vadí mi, že končí léto, které miluji a je to příprava na zimu. Nebaví mě oblékat si ráno hromadu oblečení a řešit, co si mám vzít na sebe, aby mi nebyla zima. Každodenní klesající teploty mi navíc připomínají, že přichází další období krušné pro zvířata. A tak začneme každoroční poučkou o ježcích z dílny organizace Zvíře v nouzi.

Tento týden jsme založili dárcovskou výzvu Pomozte zvířatům v nouzi po dopadech koronavirové krize. Děsím se toho, co přinese ukončení moratoria na dluhy a vyčerpání financí na pracovníky v uzavřených podnicích. Lidé už teď přišli o práci, vidím to i u dobrovolníků, kteří řeší existenční problémy. Vidím to u lidí, kteří nám na slepo posílají životopis, protože zaoufalstvím neví, co mají dělat. A samozřejmě zvířata se obvykle mají tak, jak se mají lidé v dané zemi. Je potřeba, aby pejskové a kočky mohli se svými majiteli zůstat co nejdéle to bude možné, ideálně než se jejich situace nezlepší. Nerada bych, aby docházelo ke zbytečnému navyšování počtu zvířat v útulcích. Proto jsme založili tuto výzvu, abychom mohli společně pomoct zvířatům v nouzi, která sice majitele mají, ale mohli by o své domovy přijít.


O něco optimističtější je nejnovější song od Paula. Vážně miluju ten styl.

A na konec na podzim nezaškodí ani troška toho internetového aktivismu. Ač DSZ - Za práva zvířat není paradoxně moje krevní skupina, podepsala jsem tento týden jejich Petici za zrušení Taxisova příkopu pro závody koní na Velké pardubické a zmírnění dalších nebezpečných překážek. Osobně si myslím, že není problém soutěžit ve spolupráci se zvířetem na různých akcích, ale slovo "spolupráce" zde je klíčové. Spolupráce by neměla být zneužívání, kůň nemá ani ponětí o tom, že pokud si zlomí nohu, bude usmrcen. Pro svého jezdce je ochotný udělat maximum, ale pro svého jezdce je jen nástrojem k vítězství. To není správné.


Na straně druhé nemám problém s vystupováním psů v cirkusech. Nevidím velký rozdíl mezi cirkusem nebo agility či dogdancingem. Pokud je výběr psa správný, může být při výcviku a vystupování skutečně šťastný, důležitá je pozitivní motivace a kvalitní péče. Pravděpodobně tak bude spokojenější než znuděný bytový pes, který by rád zapojoval svou mozkovnu, ale nemá možnost.


Osobně si myslím, že naše republika bude směřovat spíše k omezování zneužívání zvířat na vystupování, v soutěžích, ale také v zoo koutcích, které neposkytují dostatečné podněty zvířatům nebo jim nedokáží poskytnout bezpečné prostředí. A toto směřování je správné.

62 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše