• Nikol Burešová

45. týden 2020 | O zvířatech

Koronavirus je stále hlavním společenským tématem. Ovlivňuje nás, ať si ho připouštíme nebo ne. Děti nemohou do školy, dospělí nemohou do práce. Jediná světlá chvilka jsou samozřejmě pejskové a kočičky, kteří nám dělají naše dny lepší. Psi navíc přinášejí milý bonus v podobě vycházek, aby se člověk mezi 4 stěnami nezbláznil úplně.


Jsou tu ale lidé a zvířata, na které dopadá koronavirová krize víc než na jiné. Přišli o práci a také o příjmy, ze kterých živili rodinu, sebe a také svá zvířata. Darujme.cz vytvořilo článek se souhrnem možností, jak pomáhat lidem i zvířatům. A tak tam najdete i naši koronavirovou výzvu na pomoc zvířatům v nouzi.


Jsou věci, které ani koronavirus nezmění a to je věčný, ale snad bude jednoho dne i konečný, boj se státními orgány, které jdou v některých místech proti morálním principům ochrany zvířat a proti zdravému rozumu. Ne jinak je tomu třeba v Hradci Královém, kde pan policista vyhodnotil malé opuštěné kotě se silným zánětem v očích jako kočku, která se o sebe postará.


A jak je v článku na Blesku napsáno: „Jde o zkušené strážníky, kteří mají odchytové zkoušky a své práci rozumí. Zvířata (kočky) se po odchytu, a případné veterinární kontrole, vracejí do místa odchytu, kde je jejich teritorium a jsou zde zvyklá, mají zde domov,“ uvedla mluvčí. 


Ovšem odchytové zkoušky nejsou zkoušky veterinární a očividně to nejsou ani zkoušky zraku, protože i laik vidí, že kotě je malinkaté, sotva se naučilo chodit a oči mu začínají hnisat.A tak se stále točíme okolo toho, že v České republice je nízká kapacita kočičích útulků. Pokud tu útulky jsou, tak hrazené od soukromých osob z darů a mají přeplněné kapacity. Lidé, kteří by měli vědět, co mají dělat, nevědí. A kočky jsou v tom celém systému až na místě posledním.


Přesto všechno je tu jedna věc pozitivní hlavně pro kočičí svět. Kočičí nemoc s děsivou zkratkou FIP (jen o jedno písmenko jiné než RIP) mělo do nedávna 100% úmrtnost. Jenže věda pokročila. A černý trh taky. Dosud neschválený lék léčí desítky koček v České republice a konečně o něm někdo promluvil nahlas. Zástupce šéfredaktora Deníku N Lukáš Werner si se svým kocourem touto nemocí prošel a úspěšně ho vyléčil. V jejich podcastu si můžete poslechnout rozhovor na toto téma.


54 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše