• Nikol Burešová

Jaké bylo setkat se s hejtrem naživo

Aktualizováno: 20. úno 2020

Zúčastnili jsme se Festivalu Demokracie se stánkem, kde byla celá řada neziskových organizací.


Přišla k nám na stánek paní, která si prohlížela naše placky a říkala něco o zvířátkách, tak jsem jí vysvětlila, co děláme. Načež se ozvalo „Hmmm, tak to je hezký pomáhat handicapovaným zvířatům, když tu máme hladové handicapované lidi“ a odešla s kyselým obličejem. Na moji odpověď, že každý má právo pomáhat tomu, komu chce, neodpověděla. Neměla zájem o diskusi. Ostatní stánky obešla obloukem a šla pryč, ve výsledku nepřispěla ani na ty handicapované, kteří jí tak leželi na srdci.


Nemůžu si pomoct, ale zaujalo mě, kolik zloby v tom člověku bylo. Nechtěl diskutovat, nechtěl nikomu pomoct, chtěl jen přijít, říct, že naše práce je špatná a odejít. Přemýšlím, kde se to v některých bere. Je to zoufalství z celého sociálního systému české republiky? Je to závist, že někdo dostane v nouzi něco „zadarmo“? Je to frustrace z vlastní „nedokonalosti“? Je to nuda nebo snad využití možnosti někomu ublížit? Proč má někdo potřebu řešit cizí peníze nebo životy?

Naše nezisková organizace není nijak financována ze státního nebo obecního rozpočtu, všechny finance, které používáme jsou od individuálních nebo firemních dárců, kteří znají naši činnost a kteří se svobodně rozhodli přispět na pomoc zvířatům. Mám dojem, že už jsem si na tyhle výroky zvykla, tak mě ani nezraňují. Myslela jsem si, že potkat se s hejtrem mimo facebook je těžší na to takovou situaci ustát, ale není. Jsou to stále ti samí lidé, kteří hodně mluví, ale málo se ptají, málo přemýšlí, málo dělají.


Paní měla alespoň odvahu říct mi to do očí, škoda, že nechtěla v rozhovoru pokračovat, jen se trefit do terče, úplně zbytečně. Všichni, kdo to slyšeli jen potřásli zkroušeně hlavou. Tolik neproduktivně vyložené energie. Soucítím s takovými lidmi, je mi jich líto, ale byla bych raději, kdyby jich bylo méně. Snad to jednou pochopí i tato paní.


Na fotografii je moje kolegyně z Pet Heroes, která pomáhala s prodejem věcí na Festivalu demokracie. Není to paní, co nás přišla pokárat.

12 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše