• Nikol Burešová

Sbírka pro lidi a zvířata v nouzi

Aktualizováno: 28. úno 2020


Sbírka začala docela nevinně. Napsala jsem na facebook příspěvek o sbírce pro ženy, které jsou hospitalizované v bohnické léčebně na 1. oddělení a nemají rodinu, která by jim pomohla.

1. oddělení je místo, kam se dostanete při závažném psychickém záchvatu, sebevraždě, je tu přísný režim, abyste neublížili sobě nebo okolí. Objevují se tu i ženy, které byly týrané od svého muže a už nevěděly kudy dál nebo ženy z ulice.


Zdravotnictví je navíc podfinancované, nakupují se nejlevnější hygienické materiály, které někdy v rámci oddělení dojdou (výpovědi samotných pacientek), což podle mě není chyba ani tak nemocnice, jako spíš toho, že na jejich činnost se vyčleňuje ze státního rozpočtu málo financí.


Než sociální pracovnice vyřídí veškeré poradenství a potřebné žádosti a písemnosti, uteče nějaká doba. A v té době je pro raněné duše potřeba maximální možné pohodlí v rámci jejich aktuálního stavu a místa pobytu. Původní záměr tedy byl udělat pár ženám v nouzi radost alespoň do začátku jejich nové životní cesty. Posbírat pár šamponů, mýdel, nějaké to oblečení a donést „startovní balíčky“ do bohnické léčebny.

Úžasní lidé začali příspěvek sdílet a šířit dál. Už to nebyli jen moji známí a jejich známí, ale byla to velká masa lidí, které jsem v životě neměla ani šanci poznat. Najednou se začala plnit kancelář. Po měsíci běžící sbírky jsem přišla do místnosti, která je plná k prasknutí. Nemůžeme se hnout. Mojí kolegyni Týně jsem přiznala, že mi to trošku přerostlo přes hlavu, ona mi přiznala, že už se těší až všechny věci zmizí. Byl to den plný upřímných přiznání 😀

Ne každá žena, která do nemocnice přijede je v takové nouzi, aby balík potřebovala, mnoho z nich samozřejmě rodinu má a ta jim je schopná donést nejdůležitější osobní potřeby. Ale některé doveze sanitka nahé, v ponožkách nebo v základním nemocničním oblečení, nemají rodinu, která by se o ně postarala a dovezla jim mýdlo a nějaké jídlo navíc. Pro ně je tato sbírka určena.


Balíčky jsou různé. Pokud přišla sada kartáčků, tyto jsem rozdělila do balíčků rodinných, kde jsou až dvě zubní pasta, sada kartáčků, sada gumiček, více mýdel. Takové balíčky poputují na azylová centra pro matky s dětmi. Některé balíčky jsou bez jídla, takové poputují právě do bohnické léčebny pro ženy, které mají od doktorů přikázanou dietu. Balíčky s jídlem půjdou taktéž do bohnické léčebny pro ženy bez diety, ale také do ostatních zařízení. Každý balíček je popsaný a průhledný, aby si ho mohl personál prohlédnout a zvážit vhodnost balíčku pro konkrétní klientky či klienty.


Aby se sbírka stala přehlednější, napsala jsem tento článek, kde bude vše na jednom místě. S některými organizacemi budu dělat také rozhovory, které zveřejním na svém blogu, abyste se i vy mohli dozvědět, komu pomáháte a jak tyto organizace fungují, jaké jsou osudy lidí v azylových domech a lidí v nouzi.

Ukázka hotového Startovního balíčku do Nového života.


Celkem rozděleno (aktualizováno 22.9.2018):


Krém: 136 ks Toaletní papír: 108 ks Jídlo (sušenka, kaše, polívka, nudle, etc.): 254 ks Káva: 16 ks Čaj: 51 ks Kapesníky, vlh. ubrousky: 171 ks Zubní pasta: 70 ks Zubní kartáček: 67 ks Šampon: 57 ks Mýdlo: 163 ks Deodorant: 40 ks Gumička: 152 ks Vložky, tampony: 118 ks Uchošťoury: 68 ks Taška, hřeben, papuče, žinky, etc.: 36 ks Ponožky, kalhotky: 26 ks Manikůra: 27 ks Kosmetika (balzám na rty, make-up, lak na nehty, voňavky, tamponky etc.): 78 ks Kancelářské potřeby: 20 ks Drogerie (praní, podlaha, etc.): 9


Seznam organizací, kam poputuje materiální pomoc nebo už putovala najdete zde (seznam průběžně aktualizuji, poslední aktualizace: 21.9.2018):

Charitativní obchůdek pro zvířata v nouzi Pet Heroes (Handipet Rescue, Destiny Paws)

1. oddělení Bohnické psychiatrické léčebny  (13 balíků)

Azylový dům sv. Josefa (3 balíky)

Krizové centrum RIAPS pro okamžitou psychosociální intervenci (5 balíků)

Azylový dům pro matky s dětmi, Otevřené srdce, o.p.s. (6 balíků)

Azylový dům Gloria o.p.s. (5 balíků) 

Individuální maminky samoživitelky v nouzi (3 balíky)

ženy z azylových domů Jako doma (5 balíků)

R-mosty, z.s. (5 balíků a několik krabic oblečení)

Azylový dům pro ženy a matky s dětmi o.p.s. (4 balíky)

Azylový dům pro matky s dětmi (3 balíky)

Balíků celkem: 53 balíků


24 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše