• Nikol Burešová

Soud s ČT #1.Oťukávání

Pro ty, kdo mě neviděli v brýlích, je to možná větší šok než to, že soud s ČT je v plném proudu Myslím, že je zjevné, proč je moc často nenosím.

Za mnou je budova soudu a přede mnou dlouhá cesta, která začala před rokem. Včera bylo první stání, sezení, oťukávání, fight, říkejte tomu, jak chcete, protože ty mučivé dvě hodiny obsahovaly tohle všechno.


Hmmmm, kde začít, asi u toho, že žaloba je prozatím vedena na neuvěřejnění odpovědi. Máme právo na uveřejnění odpovědi v případě, že je to potřeba. Když potřebujete něco upřesnit nebo se ohradit nebo něco vyvrátit. Nám bylo uveřejnění odpovědi zamítnuto Českou televizí, proto jsme přistoupili k žalobě a hodnotit to bude soud.


Důkazy, které předkládá Česká televize jsou hrozně smutné. Jeden z příkladů je třeba moje fotografie "jakože z mého bytu", kterou se snaží dokázat, že si beru skoro milion korun ročně. Ve skutečnosti je to fotka z návštěvy kamarádky v jejím bytě. A nedokazuje vůbec nic kromě toho, že jsou na ní kočky. Opravdového důkazu o tom, že si beru milion jsem se stále nedočkala, přitom mám pocit, že už to řešíme dost dlouho. On totiž nemůže existovat důkaz o něčem, co není pravda.


Pan zástupce ČT se dopustil dalšího přešlapu, kdy se vyjádřil, že neevidujeme adopční poplatky. Jsem zoufalá z toho, kolik nepravd se v celém procesu ještě objeví. Důkaz o tom opět nepředložil.


Nedokázal vysvětlit ani z jakých paragrafů v zákonech vychází, když tvrdí některé věci. Třeba to, že o toulavá a opuštěná zvířata se dle jeho názoru může postarat pouze a jenom útulek. To je nepravda a pokud tohle Česká televize šíří, potom porušuje vlastní kodex, kterým se zavázala vykládat zákony správně a především je znát, pokud s nimi pracuje nebo si k tomu povolat odborníka. Jen poznámka, že my se o toulavá a opuštěná ve smyslu příslušného zákona aktuálně nestaráme.


Cítila jsem bezmoc a bojovnost zároveň. Tohle nemůže tvůrkyním pořadu projít. Každým dalším krokem rozkrýváme to, jak nepřipravené byly, jak moc práce mohly zkazit. Roky osvěty v oblasti práva zvířat, ale také v oblasti neziskového sektoru, vyšlo vniveč, když ani redaktorky ČT neumí zpracovat správně rešerši.


Výroky ohledně sbírek, které zazněly v pořadu Infiltrace poškozují neziskový sektor napříč. Ať už je to Patron dětí, Donio nebo Znesnáze, všechny tyto mají dostatečně obecné znění veřejné sbírky, aby mohli pomáhat napříč tématy. Není pravdou, že sbírka musí být na konkrétní zvíře / dítě / projekt a zakládat stále nové a nové. Je potřeba číst zákony! To ale tvůrci pořadu očividně neudělali.


Soud byl odročen a budeme dodávat další materiály, které si soud vyžádal.

Uvidíme, jak to bude celé pokračovat dál. Jak dopadnou další kroky, včetně trestního oznámení, které jsme podali. Všechno se hrozně táhne. Ale čím dál jsme, tím víc energie mám. Nejde tady totiž jen o mě!


Jde mi také o to, že si práce České televize vážím. Několikrát týdně se dívám na zpravodajství nebo některé pořady. Jsou tam lidé, kteří dělají svou práci poctive. A tak mi jde o to, aby jim přestal nějaký "šotek" kazit jméno a chovali se všichni dle kodexu.

Jde mi také o lidi, kteří se na ochraně zvířat podílejí, které to zlomilo, protože jim někdo narušil soukromí a osobní prostor tak zásadně, že už dál nemohli. O dobrovolníky, kteří mají strach, že se to stane znovu. Nejen u nás, ale i jinde.


Jde mi o to, že se tu snažíme mnoho let o různé změny ve prospěch zvířat, stejně jako se každý den brodíme v bahně a někdo přijde a celé se to snaží pošlapat během 30 minut. Tohle není obrana jen mého jména nebo naší organizace, ale všech lidí, kteří sbírají síly každý den prakticky z ničeho a snaží se upatlat pomoc pro ty, kteří si sami nepomohou.

A hlavně bych byla moc ráda, kdyby někteří zástupci ČT přestali lhát a překrucovat zákony tak, jak se jim hodí. Už dost...


Pokračování za pár měsíců, kdy máme další stání.

117 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše