• Nikol Burešová

TÉMA MĚSÍCE: Adopční poplatky v útulcích

Aktualizováno: 20. úno 2020


Podle logiky některých diskutujících pod různými útulky, by se měla zvířata z útulků rozdávat zdarma to především proto, že s nimi budou ještě nejrůznější náklady jako krmení, pořízení pelechu, vodítka, atd. Podle této logiky by ale i auta měla být zdarma, protože je potřeba je opravovat, nakupovat pohonné hmoty, zaplatit si dálniční známku. Také potraviny by měly být zdarma, protože většina lidí platí třeba za svoz odpadu, což je náklad na likvidaci obalů potravin.


Takto by se skutečně uvažovat nemělo. Každé zařízení má právo na to si stanovit vlastní pravidla pro svou činnost. Ať už proces a podmínky příjmu zvířat do zařízení, tak podmínky a postup výdeje zvířat. Adopční poplatek používá mnoho zařízení jako částečnou návratnost nákladů, stejně jako jeden z filtrů zájemců o psa, kde hledají skutečně seriózní zájemce.

Pokud na zvíře proběhla sbírka, znamená to, že lidé z venku by měli zaplatit pořízení nového člena rodiny úplně cizímu člověku, který si jde především z vlastního zájmu adoptovat psa na x let? To také není správná cesta. Tento člověk dostává obvykle (v zařízeních s vysokým AP) plně zaočkované, odčervené, kastrované, čipované zvíře. Adopční poplatek je také oceněním práce lidí, kteří se o zvířata starají, alespoň takto symbolicky. Spolu s poplatkem si také platíte za určitý servis lidí, kteří o psy pečují s maximálním nasazením a adopcí to nekončí.


Je také potřeba zdůraznit, že mnoho zařízení (ne všechna!!!) hlavně pro psy, kde se pohybuje poplatek od 0 Kč do 800 Kč, nabízí zvířata nekastrovaná, pouze s povinným očkováním vztekliny, nevystavují petpasy, někdy jsou špatně odčervené, ale zaznamenala jsem i případy, kdy byla fena nakrytá nebo měl pejsek zdravotní problémy, které útulek neměl zájem řešit.

Stanovení výše adopčního poplatku by mělo být zcela na samotném zařízení, které se o psa stará. Z mnohaleté zkušenosti organizace s vyšším adopčním poplatkem nezaznamenaly snížení zájmu o adopce pouze kvůli adopčnímu poplatku. Naopak, tato zařízení často berou psy z útulků, kde jsou roky v kotci a zde konečně naleznou domov.

Nalezení domova zvířeti je především na jeho samotné povaze, vzhledu, chování, poptávce lidí a především PREZENTACI. Podle hesla Fotografie prodávají.


Souhlasíte s tímto názorem? Sdílejte mezi své přátele, aby se nad tímto tématem zamysleli.

39 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše